Strona nieoficjalna o Dobrym Mieście

Neoromański kościół Ewangelicki usytuowany u zbiegu ulic Olsztyńskiej i Grunwaldzkiej. Zbudowany w roku 1830 w stylu neoklasycystycznym, przypuszczalnie w oparciu o plan Karola Fr. Schinkla, wzorowany na kościele ewangelickim w Ornecie.

Kościół ewangelicki Dobre Miasto

Źródło :http://www.dobremiasto.com.pl/pic/biblioteka2.jpg

Budynek wzniesiony na rzucie prostokąta z wierzą na bazie kwadratu. Drewniane sklepienie kolebkowe z częściami stropowymi po bokach wsparte na sześciu parach dolnych kolumn. Wzdłuż ścian bocznych i wieżowej piętrowa galeria. Elewacje zewnętrzne podzielone arkadami posiadają półkoliście sklepione okna. Nasady sąsiadujących łuków połączone są belkowaniem. Całość budynku ujęta gzymsem wieńczącym na kostkach.

Kościół Ewangelicki w Dobrym Mieście

Zdjęcie ze zbiorów własnych

 


Wyświetl większą mapę
Naroża korpusu występujące z lica ściany przechodzą pod dachem w niskie filary przykryte daszkiem namiotowym. Wieża dobudowana wkrótce po roku 1833. Mury kościoła i wieży wykonane są z cegły ceramicznej, pełnej na zaprawie wapiennej. Tynki zewnętrzne dekoracyjnie ozdabiane z bogatymi gzymsami w postaci profili ciągnionych. Wieża o czterech oddzielonych gzymsami kondygnacjach. W dwu wyższych po trzy okna arkadowe, dach namiotowy płaski. Portal wieży prostokątny w architektonicznej oprawie. W wieży znajdowało się wejście do świątyni. Prezbiterium Kościoła było zwrócone w kierunku zachodnim. W poziomie drugiej kondygnacji znajdowały się kwadratowe tarcze zegarowe, a w trzeciej i czwartej po trzy półokrągłe okna.
Po II wojnie światowej kościół był opuszczony. Później na początku lat sześćdziesiątych był użytkowany jako dom kultury, a po pożarze na początku 1968 roku wyremontowano go i 31 maja 1978 przekazano w zarząd Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobrym Mieście.

W związku z kapitalnym remontem, siedziba
Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
w Dobrym Mieście została przeniesiona do
Gimnazjum Publicznego
przy ul. Garnizonowej 20. 

5 odpowiedzi na „Kościół ewangelicki

  • admin pisze:

   Z wikipedii:
   W kontaktach z przedstawicielami wyznań protestanckich niepoprawne jest używanie słowa zbór dla oznaczenia budynku (kościoła lub kaplicy – określanych też jako dom modlitwy) jako miejsca kultu. Takie nazewnictwo ma korzenie jeszcze w czasach dawnych waśni międzywyznaniowych, kiedy to katolicy odmawiali świątyniom protestanckim rangi miejsca świętego, a więc i przysługującego takiemu miejscu określenia kościół. Niemniej wyraz zbór jako świątynia protestancka funkcjonuje w publikacjach historycznych oraz we współczesnych słownikach języka polskiego i jest często stosowane w mowie potocznej. Bywa też używany w takim znaczeniu także przez samych protestantów. (Oficjalnie ta nazwa dla budynku jest używana przez Czechosłowacki Kościół Husycki). W kręgach ewangelikalnych spotyka się często niechęć do określania budynków zborowych mianem „zborów”, która ma podłoże teologiczne. Wynika ona z akcentowania faktu, że zborem (kościołem) w znaczeniu biblijnym jest wspólnota wierzących, nie zaś dom modlitwy, w którym się ona spotyka.

 • ? pisze:

  ja jestem katolikiem i nie zgadzam się z tą nazwą ,ale skoro dla ciebie wikipedia jest wyrocznią to dalej nie dyskutuję.Od razu widać brak gruntownego przygotowania.A wikipedia nie jest najlepszym sposobem na poszukiwanie prawdy o świecie.

  • admin pisze:

   Nie widzę problemu. Jeśli masz wiedzę możesz edytować artykuły na wiki i wnosząc tam swój wkład. Jeśli masz inne informacje poprzyj je źródłami co na pewno doda Ci +1 do reputacji:) Albo jeszcze lepiej, stwórz własną stronę poświęć jej własny czas i fundusze na pewno się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


+ osiem = 13

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Pogoda w Dobrym MieścieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


 


Data powered by

 
Stream
Zostań sponsorem
Jeśli chcesz zostać sponsorem strony www.dobre-miasto.com w zamian za umieszczenie stałego linka lub banneru skontaktuj się z nami.
>>Kontakt<<

Dodajemy właśnie możliwość publikacji własnych ogłoszeń
Jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik (w tym spolszczenie interfejsu), ale ogłoszenia można już publikować.

Darmowe ogłoszenia Dobre Miasto

Ostatnio czytane
092109
W tym roku : 409
Dzisiejsze odsłony : 85
Total Hits : 268673
Your IP Address: 54.173.214.227