Strona nieoficjalna o Dobrym Mieście

Stara Kuźnia

Budynek przy u. Łużyckiej 2 liczy sobie ponad sto lat. Według niektórych, była to kiedyś kuźnia lub gołębnik, bo szczyt budynku zdobi wieżyczka. W rzeczywistości był to jednak zwykły budynek gospodarczy.

Obecnie siedziba Stowarzyszenia Kresowiacy


 

Kalwaria Warmińska w Głotowie.

Położona zaledwie kilka kilometrów od Dobrego Miasta.

 

HISTORIA KOŚCIOŁA W GŁOTOWIE

kościół w  Głotowie

 

Głotowo jako miejscowość widnieje w dokumentach z 2.IX.1290 r. gdy został wymieniony jako świadek proboszcz z Głotowa, Konrad. Pierwszej lokacji dokonał biskup warmiński Eberhard z Nysy. Wymienia w niej kościół parafialny św. Andrzeja. Z tego to drewnianego kościołka mieszkańcy Głotowa, w obawie przed najazdem pogańskich Litwinów, wynieśli Najświętszy Sakrament i zakopali w ziemi. Po zniszczeniu osady, w jakiś czas później rolnik orał wołami ziemię w tym miejscu i wyorał kielich z Najświętszą Hostią. Woły na jej widok uklękły. Najświętsza Hostia, mimo przebywania w ziemi, nie uległa zepsuciu. Na pamiątkę tego Cudu Eucharystycznego wybudowano w tym miejscu kościół kamienny. Miało to miejsce w pierwszej połowie w. XIV. Kościół stał się szybko głośnym miejscem pielgrzymkowym. 30.X.1343 r. otrzymał tytuł kolegiaty i stał się siedzibą Kapituły. Chociaż już w 1347 r. kolegiatę przeniesiono do Dobrego Miasta, to jednak proboszczem Głotowa był prepozyt Kapituły. Po przyłączeniu Warmii do Polski w roku 1466, ruch pielgrzymkowy wzrastał. Trzeba było zbudować nowy kościół. Kamień węgielny pod obecną świątynię poświęcił 22.VII1.1722 Biskup Warmiński. Konsekrowano kościół 24.VI.1726 r. ku czci Najświętszego Zbawiciela. Ołtarz główny pochodzi z 1726 r. zawiera bogatą symbolikę Najświętszego Sakramentu: Mojżesz i krzew ognisty, Aaron z kadzielnicą, obraz Ostatniej Wieczerzy. Do chrzcielnicy wykonano w r. 1736 ręcznie kutą kratę. Wokół kościoła wybudowano 4 kaplice do czterech ołtarzy odpustowych Bożego Ciała. W roku 1854 wieża otrzymała nowy hełm, a w 1875 r. wymalowano sufit kościoła, przedstawiając na nim uwielbienie Najświętszego Sakramentu przez świętych w niebie, ludzi, zwierzęta (woły) oraz przez dusze cierpiące w czyśćcu. W XIXw. sprawiono witraże przedstawiające starotestamenstalne zapowiedzi Eucharystii: od strony północnej-Eliasza z chlebem od anioła, Józefa Egipskiego z 7 kłosami, ofiarę Abrahama i witraż Matki Bożej z Dzieciątkiem w Betlejem, a od strony południowej – ofiarę Abla i Mojżesza z manną.

 

Kalwaria Warmińska to jedyna w Polsce północno-wschodniej  świątynia w otwartym terenie.

 

Wieża ciśnień w Dobrym Mieście

 

Wieża ciśnień wybudowana w 1905 r. wraz z ujęciem wody i miejską siecią wodociągową. Ma zbiornik z blachy stalowej, nitowany, typu Intze, o pojemności 150 m3. Wysokość całkowita wieży to ok. 32 m.

W 1996 r. została wpisana do rejestru zabytków.

wieża ciśnień w dobrym mieście 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


3 − jeden =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Pogoda w Dobrym MieścieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


 


Data powered by

 
Stream
Zostań sponsorem
Jeśli chcesz zostać sponsorem strony www.dobre-miasto.com w zamian za umieszczenie stałego linka lub banneru skontaktuj się z nami.
>>Kontakt<<

Dodajemy właśnie możliwość publikacji własnych ogłoszeń
Jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik (w tym spolszczenie interfejsu), ale ogłoszenia można już publikować.

Darmowe ogłoszenia Dobre Miasto

Ostatnio czytane
092109
W tym roku : 409
Dzisiejsze odsłony : 105
Total Hits : 268693
Your IP Address: 54.173.214.227