Strona nieoficjalna o Dobrym Mieście

Jak poinformował SANEPID – toksyny wytwarzane przez bakterię laseczkę woskową (bacillus cereus), była prawdopodobną przyczyną zatrucia pokarmowego pacjentów szpitala w Dobrym Mieście i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie.

Wstępne wyniki badań laboratoryjnych podała wicedyrektor wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie Maria Mindrow.

W weekend po zjedzeniu obiadu dostarczonego przez firmę kateringową z Dobrego Miasta objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego miało 36 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie i 51 pacjentów szpitala w Dobrym Mieście. 86-letnia podopieczna domu pomocy zmarła, nie wiadomo jednak, czy bezpośrednią przyczyną śmierci było zatrucie pokarmowe.

Jak powiedziała Mindrow – bakterie laseczki woskowej, które wykryli pecjaliści z laboratorium w zabezpieczonych próbkach żywności w zupie mlecznej i potrawce z kurczaka, podawanych pacjentom szpitala i domu pomocy w zeszłą sobotę.

Wicedyrektor podkreśliła, że trwają jeszcze kolejne badania laboratoryjne, które mają potwierdzić bądź wykluczyć inne przyczyny zatrucia. Wykluczono już jako przyczynę zatrucia bakterię salmonelli i wirusy.

Według specjalistów bakterie bacillus cereus namnażają się m.in. w skutek złego przechowywania przegotowanej żywności, toksyny bakterii zazwyczaj nie powodują trwałego uszczerbku w organizmie i są wydalane.

Sprawą masowego zatrucia zajęła się Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób na terenie Dobrego Miasta i Olsztyna. Prokuratorzy gromadzą dokumentację i na jej podstawie ustalają, czy ogniska chorobowe były zawinione i czy można było zapobiec zatruciu, czy dochowane były wymogi sanitarne przy produkcji, dowozie oraz karmieniu podopiecznych i pacjentów.

Posiłki do szpitala w Dobrym Mieście i Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie nadal dostarcza ta sama firma. Jednakże teraz przyrządza posiłki filia w Lidzbarku Warmińskim. Filia w Dobrym Mieście została decyzją Sanepidu zamknięta.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


+ 5 = sześć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Pogoda w Dobrym MieścieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


 


Data powered by

 
Stream
Zostań sponsorem
Jeśli chcesz zostać sponsorem strony www.dobre-miasto.com w zamian za umieszczenie stałego linka lub banneru skontaktuj się z nami.
>>Kontakt<<

Dodajemy właśnie możliwość publikacji własnych ogłoszeń
Jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik (w tym spolszczenie interfejsu), ale ogłoszenia można już publikować.

Darmowe ogłoszenia Dobre Miasto

Ostatnio czytane
092109
W tym roku : 409
Dzisiejsze odsłony :
Total Hits : 268694
Your IP Address: 54.173.214.227