Strona nieoficjalna o Dobrym Mieście

Olsztyn bez tirów?

Pomysł prezydenta Olsztyna zamknięcia miasta dla tranzytu tirów wywołał żywą dyskusję. Mieszkańcy miasta popierają plany prezydenta, a samorządowcy z okolicznych gmin zaszokowani.

Prezydent Olsztyna planuje zamknąć od 1 marca Olsztyn dla tranzytu i J\już powiadomił o tym olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także władze regionu.Prezydent chce ominąć Olsztyn i poprowadzić objazd dla tirów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 18 ton drogami wojewódzkimi i krajowymi.Planami Olsztyna zaskoczone są podolsztyńskie gminy, przez które prowadziłby objazd. Ich burmistrzowie protestują.— Pierwszy przykuję się do szlabanu — ostrzega Artur Wrochna, burmistrz Olsztynka. — Tir-y na Szczytno musiałyby jechać przez Olsztynek. To po co budowaliśmy obwodnicę Olsztynka?— Każdy, kto trzeźwo myśli, wie, że Olsztynowi jest potrzebna obwodnica — dodaje burmistrz Wrochna. — Ale rozwiązania problemu jednego samorządu kosztem drugiego, nie są na miejscu.

— Do tej pory próbowaliśmy oddziaływać różnymi demokratycznym metodami — tłumaczy powody swojej decyzji prezydent Piotr Grzymowicz. — W imieniu naszych mieszkańców mówię „nie” — podkreśla prezydent. — Tiry nie będą degradowały dalej ulic w Olsztynie, na utrzymanie których nie dostajemy pieniędzy.

Zakaz — jak podkreśla prezydent — nie będzie dotyczył ciężarówek dowożących towary do olsztyńskich firm.

Demokratyczne metody zostały wyczerpane, więc teraz przyszedł czas na nieco mniej demokratyczne?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sceptycznie ustosunkowała się do planów władz Olsztyna dotyczących wyprowadzenia tranzytu z miasta.

Prezydent Olsztyna, czyli miasta na prawach powiatu, jest zarządcą dróg wszystkich kategorii w granicach miasta. Może w związku z tym wprowadzać ograniczenia i zakazy ruchu na administrowanych przez siebie drogach – przyznaje Karol Głębocki, rzecznik prasowy GDDKiA. – Jednak zgodnie z rozporządzenia ministra infrastruktury, jest również zobowiązany do zorganizowania objazdu. Wymaga to od niego przygotowania projektu czasowej organizacji ruchu oraz uzyskania uzgodnień policji i zarządców dróg, po których prowadzony ma być objazd. Zarządca drogi wprowadzający ograniczenie odpowiada również za zakup, ustawienie, utrzymanie i usunięcie oznakowania objazdu

ak twierdzi Głębocki, projekt czasowej organizacji ruchu wraz z niezbędnymi uzgodnieniami jest warunkiem koniecznym do zatwierdzenia proponowanej trasy objazdu.- A takiego projektu nie otrzymaliśmy, więc wysłaliśmy pismo z prośbą o dostarczenie go – tłumaczy Głębocki. I dodaje: – Jednocześnie poinformowaliśmy o ograniczeniach nośności i dopuszczalnych naciskach na oś występujących na niektórych odcinkach dróg krajowych nr 57 i 58, które należy uwzględnić w przygotowywanym projekcie organizacji ruchu objazdu.Prezydent Grzymowicz z argumentami drogowców się jednak nie zgadza i zapewnia, że tranzytu przez Olsztyn nie będzie. Na wszystkie wątpliwości odpowiedział już zresztą na piśmie. – GDDKiA nie zatwierdza moich decyzji, tylko je opiniuje, a takie opinie wiążące nie są – podkreśla prezydent. – Poza tym stan techniczny wiaduktów na ul. Lubelskiej i Limanowskiego nie pozwala na dalsze korzystanie z nich jako tranzytu – dodaje.

 

W odpowiedzi na propozycję prezydenta Olsztyna wnioskującego zamknięcie dla ruchu ciężarówek drogi krajowej nr 51 na terenie Olsztyna, burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski zgłosił wniosek o zwołanie Konwentu Wójtów i Burmistrzów lub Zarządzu Warmińskiego Związku Gmin  z prezydentem Grzymowiczem w opisywanej wyżej sprawie.

Spotkanie z prezydentem zapowiedziane jest na 23 stycznia br.

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska, wm.pl
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


+ dziewięć = 17

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Pogoda w Dobrym MieścieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


 


Data powered by

 
Stream
Zostań sponsorem
Jeśli chcesz zostać sponsorem strony www.dobre-miasto.com w zamian za umieszczenie stałego linka lub banneru skontaktuj się z nami.
>>Kontakt<<

Dodajemy właśnie możliwość publikacji własnych ogłoszeń
Jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik (w tym spolszczenie interfejsu), ale ogłoszenia można już publikować.

Darmowe ogłoszenia Dobre Miasto

Ostatnio czytane
092109
W tym roku : 409
Dzisiejsze odsłony : 46
Total Hits : 268634
Your IP Address: 54.173.214.227