Strona nieoficjalna o Dobrym Mieście

Choć w Dobrym Mieście nie piją więcej niż w innych gminach, a nawet mniej, bo średnio na jednego mieszkańca spożycie w ubiegłym roku wyniosło 6,4 l czystego alkoholu produkcji polskiej, a w kraju ponad 9 litrów, to jako nieliczni w regionie robią Gminny Dzień Trzeźwości. — Chcemy pokazać, że można się dobrze bawić bez alkoholu — mówi Józef Grygianiec, gminny koordynator ds. uzależnień w Dobrym Mieście.

W tym roku całodzienna impreza odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca, w Piotraszewie. Tak jak poprzednie zacznie się mszą w kościele i świadectwem trzeźwiejącego alkoholika. To będzie autentyczna opowieść człowieka, który wpadł w nałóg, ale się pozbierał i rzucił picie.

 

Dlaczego więc jest to świadectwo trzeźwiejącego, a nie trzeźwego alkoholika? — Bo trzeźwy nigdy już nie będzie — odpowiada Grygianiec. Według Błażeja Gawrońskiego, szefa Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie… — Takie przekazy mają dużą dawkę emocji, siłę rażenia. Działają na wyobraźnię słuchaczy.
Ale tu też trzeba być ostrożnym. Niektórym słuchaczom, którzy mają problem z alkoholem, może się wydać, że oni też w każdej chwili mogą uporać się ze swoim problemem. A to nie jest takie proste. Według statystyk, terapeuci są w stanie pomóc jednemu na dziesięciu alkoholikom. A tych, którzy sami wychodzą z nałogu, są — jak mówi Gawroński — promile. Jednak dyrektor obiema rękami podpisuje się pod takimi imprezami, jak ta w Piotraszewie. — Na takich festynach bawią się całe rodziny— mówi Błażej Gawroński. — Nie ma alkoholu. I można się przekonać, że fajna zabawa wcale nie wymaga nawet przysłowiowego piwka.

Ilu z tych, którzy mają kłopoty z alkoholem, po takim festynie pójdzie po rozum do głowy i zacznie żyć na trzeźwo? — To zależy tylko od nich samych — uważa Grygianiec. — Żeby terapia przyniosła efekt, najpierw muszą chcieć tego sami pacjenci. Terapeuta może co najwyżej pomóc, wskazać, jak to zrobić. Ale jak sprawdzić, że ktoś potrzebuje już pomocy terapeuty? — Są specjalne testy, które pozwalają to ocenić — dodaje koordynator. — Ale najprostszy test to to, w jaki sposób zachowujemy się następnego dnia. Czy leczymy tzw. kaca herbatką, aspiryną, czy łagodzimy ból głowy, sięgając po tzw. klinika.

Impreza rozpocznie się o godziny 10.30 mszą w kościele pw. św. Bartłomieja. W południe nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. W programie koncert zespołów młodzieżowych z Dobrego Miasta, koncert zespołu ludowego i koncert zespołu disco-polo OKEY.

Będą też inne atrakcje, na przykład zabawy i konkursy, zawody wędkarskie, strzelanie z wiatrówki i łuku. A gospodynie z Piotraszewa zapraszają na degustację swoich wyrobów kulinarnych. Na koniec przewidziane jest wspólne ognisko.

Źródło wm.pl 

Pogoda w Dobrym MieścieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


 


Data powered by

 
Stream
Zostań sponsorem
Jeśli chcesz zostać sponsorem strony www.dobre-miasto.com w zamian za umieszczenie stałego linka lub banneru skontaktuj się z nami.
>>Kontakt<<

Dodajemy właśnie możliwość publikacji własnych ogłoszeń
Jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik (w tym spolszczenie interfejsu), ale ogłoszenia można już publikować.

Darmowe ogłoszenia Dobre Miasto

Ostatnio czytane
092109
W tym roku : 409
Dzisiejsze odsłony : 50
Total Hits : 268638
Your IP Address: 54.173.214.227