Strona nieoficjalna o Dobrym Mieście

W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu rozpoczął się cykl szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jako pierwsi prawidłowego przeprowadzania resuscytacji, czy  układania w tzw. pozycji bezpiecznej, uczyli się uczniowie Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. – Szkolenia są potrzebne, bo można komuś uratować życie – mówią uczniowie.

_

Projekt „Pierwsza pomoc przedmedyczna w szkołach powiatu olsztyńskiego” to wspólna inicjatywa olsztyńskiego starostwa oraz Szkoły Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie, która szkoli profesjonalnych ratowników medycznych.
– Widzimy potrzebę szkolenia młodzieży, która może w przyszłości znaleźć się w sytuacjach kryzysowych wymagających zachowania zimnej krwi i profesjonalnego udzielenia pierwszej pomocy – mówi Zbigniew Załuski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w olsztyńskim starostwie.

Włączyć tryb głośnomówiący

Projekt będzie polegał na zorganizowaniu sześciu szkoleń w sześciu ponadgimnazjalnych szkołach powiatu olsztyńskiego w Dobrym Mieście, Olsztynku, Biskupcu i Smolajnach. Nauczycielami młodzieży będą uczniowie drugich klas o specjalizacji „Ratownik medyczny” Szkoły Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie. Pierwsze z 2-godzinnych szkoleń odbyło się w środę 24 października w Zespole Szkół w Dobrym Mieście. W szkolnej auli pojawiło się ośmiu młodych ratowników medycznych z fantomami, defibrylatorami i innym specjalistycznym sprzętem. Około 50 uczniów klas pierwszych ZS w Dobrym Mieście zapoznało się z praktycznymi wskazówkami na temat tego, co zrobić, gdy u osoby potrzebującej pomocy nie ma oddechu, gdy jest nieprzytomna, czy gdy ma obce ciało w środku. Ratownik Jakub Poświata przekazywał uczniom praktyczne wskazówki.
– Gdy udzielamy pierwszej pomocy warto położyć telefon z boku na ziemi i włączyć tryb głośnomówiący, co pozwoli nam zarówno na rozmowę z dyspozytorem pogotowia, jak i na udzielanie pomocy poszkodowanemu w tym samym czasie – mówił Jakub Poświata. – Takie szkolenia są ważne, bo wiele osób wciąż nie umie udzielić pierwszej pomocy lub po prostu się boi.

 

Człowiek szybko zapomina
Po ogólnym pokazie przyszedł czas na ćwiczenia w mniejszych grupach na fantomach. Mimo że uczniowie mieli co nieco o pomocy przedmedycznej na zajęciach szkolnych „Edukacja dla bezpieczeństwa”, to widać było, że trochę pozapominali o podstawowych zasadach.
– Dobrze, że są takie szkolenia z profesjonalistami, bo człowiek łatwo zapomina, co i jak się powinno wykonywać – mówi Jakub Butkiewicz, uczeń ZS w Dobrym Mieście. – Trzeba utrwalać umiejętności i wiedzę  w zakresie pierwszej pomocy.
W podobnym tonie wypowiadała się uczennica Gosia Zagrobelna.
– Dobrze, że są takie zajęcia – mówi uczennica ZS w Dobrym Mieście. – Na pewno są potrzebne, bo można komuś uratować życie.
Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście uważa, że możliwość skorzystania z pokazów specjalistów spowoduje skuteczniejszy odbiór ważnych informacji u uczniów.
– Na pewno wizyty ratowników w profesjonalnych strojach i ze specjalistycznym sprzętem bardziej zainteresują uczniów niż standardowe zajęcia szkolne – mówi Andrzej Wonia.
Kolejne szkolenia dla uczniów odbędą się w Zespole Szkół w Olsztynku. Cały cykl, który obejmie ponad 300 uczniów zakończy się w grudniu 2012. Kolejna tura szkoleń zaplanowana jest na wiosnę 2013 roku. Pomocy przedmedycznej będą się wtedy uczyć następni uczniowie tych samych szkół.

Źródło: strona powiatu olsztyńskiego 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


8 × = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Pogoda w Dobrym MieścieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


 


Data powered by

 
Stream
Zostań sponsorem
Jeśli chcesz zostać sponsorem strony www.dobre-miasto.com w zamian za umieszczenie stałego linka lub banneru skontaktuj się z nami.
>>Kontakt<<

Dodajemy właśnie możliwość publikacji własnych ogłoszeń
Jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik (w tym spolszczenie interfejsu), ale ogłoszenia można już publikować.

Darmowe ogłoszenia Dobre Miasto

Ostatnio czytane
092109
W tym roku : 409
Dzisiejsze odsłony : 36
Total Hits : 268624
Your IP Address: 54.173.214.227