Już od 27 lipca mieszkańcy powiatów znajdujących się przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim, dzięki udogodnieniom małego ruchu granicznego mają ułatwioną możliwość przekraczania granicy z Rosją.
Po stronie rosyjskiej małym ruchem granicznym objęty jest cały Obwód Kaliningradzki.
Zezwolenia na przekraczanie granicy dla obywateli Polski wydają ambasada rosyjska w Warszawie oraz Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, natomiast Rosjanom – konsul RP w Kaliningradzie. Pierwsze zezwolenie jest wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat.
O pozwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego mogą ubiegać się osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej od co najmniej trzech lat. Mały ruch graniczny dotyczy również ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu, nawet jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy mieszkają w Obwodzie Kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.
Mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę polsko – rosyjską wyłącznie drogą lądową i pod warunkiem, że będą mieli ważne zezwolenie na przekraczanie granicy oraz zaświadczenia o miejscu stałego zamieszkania w strefie przygranicznej. Czas pobytu w strefie przygranicznej drugiego państwa nie może być dłuższy niż łącznie 90 dni w ciągu półrocza. Podróżni przekraczający granicę na podstawie zezwoleń nie będą mieli stemplowanych paszportów.
Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia to 20 euro – zwolnieni z niej są dzieci i młodzież do 16. roku życia, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.
Dodaj komentarz